Co powinno się wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Prawie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został wytypowany Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który obchodzony jest 16 listopada. Wiele osób często ma kontakt z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma skupiać się na tym. Jest to pewnego rodzaju zwrócenie się z prośbą do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, by szukali rozwiązania tego sporego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, aby wykluczyć brak akceptacji przez nauczanie, ale też przygotowywanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji oraz nakłonienie do braku poniżania osób dyskryminowanych.

Cała ta aktywność była spowodowana przez coraz częściej pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają do czynienia właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Objawy nietolerancji są naprawdę niebezpieczne dla osób szykanowanych, stąd również celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma uprzedzać o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do agresji, a także pomóc w odszukaniu głębszych motywów pojawiania się braku akceptacji. Aby dociec, czym właściwie jest akceptowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz uznawanie różnic indywidualnych, przydatne są takie działania, które naprawdę stają się pomocne w tym zakresie. Równie dobrze ma pouczać, uczyć umiejętności słuchania, zrozumienia innych ludzi, ale także doceniania różnych kultur.

W jaki sposób w naszym kraju celebruje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Generalny manifest wystosowali burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie werbalnej oraz fizycznej przemocy pojawiającej się z powodu rasizmu i homofobii, ale i także pokazują silne oparcie dla tych osób. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice zaaprobować swoim podpisem ten apel. Solidarność tego dnia będzie wyrażana poprzez wywieszanie tęczowych banerów oraz oświetlenie budynków, jak powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został oświetlony wyjątkowo Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Zostaw komentarz