Start szkoły a epidemia koronawirusa

W tym tygodniu dzieci powinny wrócić do przedszkoli oraz szkół, ale dalej wątpliwość budzi koronawirus, z którym staramy się walczyć od samego początku roku. Z całą pewnością fakt, iż w marcu dzieci przeszły na nauczanie w domach, okazało się jedną z przyczyn, przez które daliśmy radę wstrzymać w naszym kraju silny rozwój pandemii. Jednakże czy pandemia na obecną chwilę okazuje się aż tak uspokojona, żeby otworzyć żłobki, przedszkola oraz szkoły i pozwolić uczniom uczęszczać na lekcje?

Każdy ma inne podejście do problemu

Nie istnieje prosta odpowiedź, co okaże się odpowiedniejsze - puszczenie dzieci do placówek oświatowych, czy przymus kontynuowania nauki przez Internet. Z jednej strony naukowcy i osoby, które mają wątpliwości komunikują, iż to faktycznie maluchy najszybciej rozsiewają jakiekolwiek wirusy oraz bakterie, a budynki oświaty mogą być doskonałym siedliskiem infekcji. Taki scenariusz jest bardzo dobrze nam znany - do klasy przybędzie pojedyncze chore dziecko a w następnej chwili znaczna ilość maluchów.

Z drugiej strony Sanepid opracował dużo metod, do których powinny zastosować się placówki szkolne, by mieć możliwość przywitać swoich uczniów na nowo. Jednakże czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi podopieczni będą w stanie zachowywać dystans? Czy to doskonały koncept, żeby duża grupa maluchów znajdowała się w tej samej lekcyjnej salce? Lekarze dochodzą do wniosku, iż niekoniecznie.

Przez naukę przez Internet marudzą czasem uczniowie a także opiekunowie. Najmocniej Covid-19 wpłynął na maturzystów, którzy upierają się, iż przez jakiś okres zdalnej nauki mogą być niespecjalnie nauczeni do maturalnego egzaminu (choć z drugiej strony w 2020 roku maturalny egzamin nie przebiegł jakoś źle). Ważne okazuje się jednakże to, że nie wszyscy nastolatkowie mieli Internet i komputer. W rodzinach, w których się urodziło sporo dzieci jest tak, że w domu znajduje się pojedynczy sprzęt komputerowy. Opiekunowie mają z tej przyczyny kłopot w organizowaniu swoim pociechom zdalnej nauki w tym samym momencie.

Ważne bywają również społeczne kwestie. Placówki szkolne stanowią znaczący element w rozwoju psychicznym maluchów. Dzięki placówkom oświatowym uczymy się życia z ludźmi dookoła i ponadto mamy możliwość zawierać bliskie relacje. Generalnie w obecnej chwili aspekty życia społecznego będą najmniej kluczowe, ponieważ naprawdę kluczowe będzie bezpieczeństwo uczniów, ich opiekunów i nauczycieli.

To od uczniów oraz szkolnej kadry zależy dużo

Poszerzanie się choroby zależeć będzie tak naprawdę od kwestii, czy uczniowie będą przestrzegać obostrzeń narzuconych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz od tego czy opiekunowie są mogli to wykorzystywanie zasad upilnować. Niektórzy są zdania, iż zaproszenie uczniów do budynków oświatowych przyspieszy gwałtowny rozwój koronawirusa, więc w efekcie oświatowe placówki będą niedostępne lada moment. Wypada obserwować stale sytuację, ponieważ na samym początku roku szkolnego jeszcze sporo może się zmienić.

Zostaw komentarz