Walka przeciwko szkodliwym oparom

Zaledwie parę dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny należy nabrać nieco refleksji dotyczących ogromnego problemu, który pojawia się w obrębie całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który potrafi okazać się dla całej cywilizacji naprawdę niezwykle niszczycielski. Substancje chemiczne, którymi oddychamy w zasadzie każdego dnia, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Stanowczo warto nieprzerwanie uświadamiać czym jest zatrucie powietrza a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach został poruszony właśnie ten temat. Przede wszystkim trzeba być świadomym tego, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił także problem ze smogiem. Metodą na zapobieganie degradacji środowiska jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w naszych domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.

Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny ogłosił, iż produkowana przez wymienioną spółkę energia za około 10 lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, iż problem ze smogiem i z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 najpierw pojawiła się w obszarach o ogromnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.

W aspekcie smogu bezsprzecznie należałoby też orientować się, co w zasadzie jest podstawową tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych kwestii jest nieprawdopodobnie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz